W Nowym Tomyślu w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (założyciel Nowego Tomyśla) od 1975 roku ustawiony jest szkolny samolot TS-8 Bies o numerze fabrycznym 1E0528. Na płatowcu znajduje się numer SP-CNR. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że można taki samolot sobie wydrukować i skleić, a to dzięki szablonowi ze strony https://nowytomysl.pl/wp-content/uploads/2020/03/Samolot-TS-8-Bies.pdf, którego wydawcą jest Urząd Miejski w Nowym Tomyślu.

Jesień i zima odcisnęła swoje piętno na pomniku. Zdjęcia wykonano 6 lutego 2024 r.

Dawniej przy samolocie znajdowała się tabliczka informująca, że samolot ufundowano „Z inicjatywy Frontu Jedności Narodu przy wydatnej pomocy jednostki Wojsk Lotniczych, Aeroklubu Poznańskiego, Nowotomyskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Terenowego i Fabryki Narzędzi Chirurgicznych Społeczeństwu Nowego Tomyśla w XXXII rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. 12 X 1975 r.”

Obecnie na postumencie jest krótka informacja o Biesie – polski samolot szkolno-treningowy, produkowany w Państwowych Zakładach Lotniczych, używany w lotnictwie od 1957 roku. W lotnictwie wojskowym samoloty TS-8 Bies zaczęły być wycofywane w połowie lat 60. XX wieku. Zastąpiły je samoloty odrzutowe PZL TS-11 Iskra. W tym czasie ponad 100 samolotów TS-8 Bies zostało przekazanych do lotnictwa cywilnego – aeroklubów, gdzie służyły na ogół do końca lat 70. XX wieku.