1 marca 2024 wybrałem się do Żywca po kolejny mały „kłopot”, czyli projekt. To minibike, z lat 80-tych, na którym w 1986 roku pokonałem swoje pierwsze kilometry z pomocą silnika spalinowego – motorynka (na ten moment jest podejrzenie, że to jakiś model firmy Bird Wren). Przyjechała z USA właśnie w 1986 roku, jedno lato spędziła w Kielcach, później wyemigrowała do Żywca, by w 2024 ponownie zawitać do Kielc. Ale po drodze do Żywca, odwiedziłem Andrychów, a tam w centrum, na parkingu dużego sklepu, zobaczyć można samolot Lim-2. I o nim ten wpis przecież…


Historię andrychowskiego Lima-2 na portalu andrychow.pl, opisał dokładnie Piotr Michno:
Historia egzemplarza
Lim-2 numer fabryczny 1B-015-27 wyprodukowany został w kwietniu 1956 roku w WSK Mielec. 24.04.1956 roku rozpoczyna swoją służbę w 29 PLM stacjonującym na nieczynnym obecnie lotnisku w Ornecie. Lim znajduje się na stanie jednostki, aż do drugiej połowy 1960 roku. Następnie zmienia miejsce bazowania na 48 PLM-Sz Plusz Bydgoszczy. Jednostka ta zostaje jednak rozformowana już w roku 1963. Przez kilka kolejnych miesięcy płatowiec lata w niezidentyfikowanej jednostce. Można przypuszczać, że służył w 5 PLM-Sz na tym samym lotnisku co poprzednio. W 1964 roku samolot trafia do LZR nr 4 w Warszawie , gdzie przechodzi remont powiązany z przystosowaniem go do roli myśliwsko-rozpoznawczej. 10.06.1964 już jako Lim-2R zostaje przekazany do dyspozycji 21 PLRT w Sochaczewie. Następna wzmianka o Andrychowskim Limie pojawia się dopiero w 1972 roku. Samolot znajdował się wtedy w WOSL w Dęblinie. Następnie został przekazany do COSSTWL w Oleśnicy skąd przeleciał na remont do LZR nr 2 w Bydgoszczy. Wtedy to nastąpił koniec służby dla przedniej części jego kadłuba. Jednak zbędnego fragmentu nie złomowano tylko połączono z tylną częścią jednego z przebudowywanych wtedy UTMiG-15. Oryginalny tył płatowca trafił do samolotu UTMiG-15, nb 3814 , który był przebudowywany do standardu SBLim-2A. Ciekawostką może być fakt, że tylna cześć Lima z Andrychowa pozostawała w czynnej służbie, aż po rok 1983!!!
Jako pomnik
Połączony w całość kadłub został przetransportowany do Andrychowa i oficjalnie przekazany mieszkańcom miasta w darze Ludowego Lotnictwa Polskiego. W grudniu 1976 roku pracownicy fabryki Andoria zmontowali dla samolotu stalowy podest, na którym został ustawiony. Jak każdy pomnik został on oczywiście opatrzony tabliczką informującą o jego funkcji. Oto jej treść : „Myśliwski samolot odrzutowy Lim-2 konstrukcji Polskiej. Dar Ludowego Lotnictwa Polskiego. Obiekt pamięci Lotników poległych w obronie i wyzwoleniu Ojczyzny w latach II Wojny Światowej. Zmontowano w czynie społecznym przez WSW Andoria grudniu 1976 roku”.
Samolot trafił do Andrychowa dzięki ówczesnemu naczelnikowi miasta Romanowi Czepcowi, który chciał upiększyć miasto na telewizyjny Turniej Miast, w którym Andrychów brał udział.
Samolot po raz pierwszy został wyremontowany staraniem mieszkańców Andrychowa w roku 2002. Niestety nie został on przeprowadzony dobrze, a jedynie położono na maszynie nowy lakier. W 2014 roku do włodarzy miasta wpłynął wniosek o nieodpłatne przekazanie samolotu Lim-2, do Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Wtedy mieszkańcy wyrazili zdecydowany sprzeciw, i samolot pozostał na swoim miejscu. Dopiero w 2015 roku Urząd Miejski zdecydował się na kapitalny remont połączony z rekonstrukcją zniszczonych elementów płatowca (wymieniono skorodowane panele kadłuba, zabezpieczono antykorozyjnie skrzydła oraz wewnętrzne i zewnętrzne poszycie kadłuba, wymienione i uzupełnione zostało oszklenie kabiny, uzbrojenie uzupełniono o makiety luf km-ów). Odnowiony w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie samolot powrócił na swoje miejsce rok później. Podczas tych prac eksperci odkryli, że odrzutowiec nie jest złożony z dwóch samolotów, jak do tej pory wszyscy sądzili, ale aż z czterech różnych modeli. Główna część kadłuba z kabiną pochodzi z jednego samolotu, ogon z innego, podobnie jak oba skrzydła.





























